kartoflavour

Pięknie jest! Patrz…jak pieknie :)

Wyspiarska Estonia / Insular Estonia – Hiiumaa cz. III

Hiiumaa

To druga co do wielkości wyspa w Estonii (11tys. mieszkańców).  W języku duńskim, fińskim i szwedzkim wyspa nosi nazwę ”Wyspa dnia” w przeciwieństwie do Saaremy, którą nazywano ”Wyspą nocy”. Zbliżając się do terminala promowego widzimy kilka od dawna nieużywanych jednostek. To skromna wizytówka wyspy. Mało mieliśmy współtowarzyszy podroży. Zero turystów, kilku mieszkańców.


Tuż przy terminalu promowym kolejny sklep, z którego warto skorzystać, nie wiemy, kiedy trafimy na następny ;).

Stolica wyspy i tym samym największa miejscowość to Kärdla. Życie toczy się tu sennie i powoli. Poniżej na zdjęciu rynek miasteczka. Wjeżdżając ”do centrum” miałam bardzo miłe skojarzenia z 6-cio tysięczną miejscowością, w której się wychowałam. Pamiętam, że moi rodzice mieli wiele pocztówek przedstawiających ryneczek z lat 60-tych i 70-tych, klimat zdjęć był ujmująco podobny. Kolorowe budynki, kolorowo ubrani ludzie, dużo zieleni, sielskość i spokój, a w rzeczywistości nuda, bezrobocie i wegetacja.

Hiiumaa jest silnie zalesiona. Praktycznie całą wyspę obrastają geste świerkowe i mieszane lasy, dlatego szerokie pejzaże zupełnie chowają się za gęstą linią drzew.

Najważniejsze atrakcje turystyczne to latarnie morskie. Symbolem wyspy jest latarnia morska Kõpu. Powstała ona w XVI wieku i była 3-cią latarnią na świecie. Jej światło jest widoczne z odległości 48km. Wewnątrz mała ekspozycja opisująca życie latarników w najdziwniejszych i najbardziej przeraźliwych miejscach Europy. Niektóre opowieści mrożą krew w żyłach, mówią o ich ciężkim życiu z dala od lądu, o niezwykłych przygodach i osamotnieniu wynikającym z częstego niemal uwiezienia na wyspach.

Photo thanks to: http://www.aviastar.org

Photo thanks to: http://www.aviastar.org

Drugą latarnią morską jaką mieliśmy przyjemność eksplorować była Ristna. Przepiękny widok na ”mini Hel” i miasteczko surfingowe. Jedynym minusem była martwa foka miedzy kamieniami. Wiem, że w martwych fokach nie ma niczego pięknego, ale z drugiej strony to jedyna foka jaką widziałam w wodach Bałtyku.

W drodze do kolejnego portu nie omieszkaliśmy zatrzymać się w miło opisanym sklepie ”ranna i kauplus”, gdzie o dziwo mogliśmy dostać tylko konserwy rybne, lody i papier toaletowy. Wielki szyld na oknie nabrał nowego sensu.

Pa pa.

cz. I https://kartoflavour.wordpress.com/2012/07/22/wyspiarska-estonia_muhu-cz-i/

cz. II https://kartoflavour.wordpress.com/2012/09/02/wyspiarska-estonia_saaremaa-cz-ii/

Reklamy

One comment on “Wyspiarska Estonia / Insular Estonia – Hiiumaa cz. III

  1. traveleum
    11 grudnia 2012

    ciekawe oblicze Estonii, pozdrawiam 🙂

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

Informacja

This entry was posted on 24 listopada 2012 by in Estonia and tagged , , .

Enter your email address to follow this blog and receive notifications of new posts by email.

PRAWA AUTORSKIE / Copy wrights

Zgodnie z ust. z dn. 4.02.1994 r o prawie autorskim i prawach pokrewnych, wszystkie fotografie umieszczone w tym blogu stanowią moją własność. Kopiowanie i rozpowszechnianie ich w jakiejkolwiek formie, bez mojej zgody, jest zabronione. Przypisanie sobie autorstwa całości lub części cudzej pracy, jej deformacja lub edycja bez zezwolenia autora podlega karze grzywny, ograniczeniu wolności lub pozbawieniu wolności do 3 lat.
%d blogerów lubi to: